«Ο Παραμυθένιος Κήπος» 2019: Πρόγραμμα

 
Παραμυθένιος Κήπος - Λογότυπο.png
 
Αφίσα - Ο Παραμυθένιος Κήπος 2019.jpg

Μαγική Σκηνή - Κήπος

Σάββατο 1 Ιουνίου

10:00 Έναρξη: καλωσόρισμα από την παρουσιάστρια της σκηνής, χαιρετισμός εκπροσώπου της Κιβωτού του Κόσμου

11:00 – 11:30 Aφήγηση από τη Σάσα Βούλγαρη: «Ο Γιάννης, ο Δράκος και οι Διάβες" - ένα σπάνιο Θεσσαλικό λαϊκό παραμύθι» για μικρούς και μεγάλους

11:30 – 12:15 Αφήγηση από την Αγνή Στρουμπούλη: «Ο Δέντρος», λαϊκά παραμύθια για μικρούς και μεγάλους

12:15 – 13:15 Πειρατικό Κυνήγι Κρυμμένου Θησαυρού

13:15 – 14:00 Αφήγηση από την Εύη Γεροκώστα: «Μπουκιές και μπουκίτσες», παραμύθι για μικρούς και μεγάλους

14:00 – 14:30 Παιδική χορωδία, Ωδείο 'Ars Musicalis'

14:30 – 15:00 Aνάγνωση από τον Γιώργο Χατζηκυριάκο: «Το Ταξίδι του Βάρδου-Το Κάλεσμα της Αντιχθόνας», με μουσική συνοδεία από την Κατερίνα Παπασωτηρίου

16:00 – 16:30 Αφήγηση από τον Ανδρέα Μιχαηλίδη: «Απά στη Ράχη της Χελώνας», για μεγάλα παιδιά

16:30 – 17:00 Aφήγηση από τη Ναυσικά Καψαλά: «Αυτιά τιγρένια», για μικρούς και μεγάλους

17:00 – 18:00 Επίδειξη Μεσαιωνικής Σπαθασκίας από την ομάδα Pegasus Athens Historical Fencing Club

18:00 – 19:00 Πειρατικό Κυνήγι Κρυμμένου Θησαυρού

19:30 – 20:00 Taleweaving με τη Δήμητρα Μπενίση: «Δράκοι, δρακάκια και σύννεφα», για μικρούς και μεγάλους

20:00 – 20:30 Θεατρικοποιημένη ανάγνωση από τον Σύλλογο Φίλων Τόλκιν “The Prancing Pony”

20:30 – 21:00 Αφήγηση από τον Γιώργο Ευγενικό: «Το αηδόνι, η ροδιά και ο δράκος», με μουσική συνοδεία από την Κατερίνα Κώστα

21:00 – 22:00 Α cappella storytelling από τον Αρίσταρχο

Κυριακή 2 Ιουνίου

10:00 – 10:30 Αφήγηση από την Δροσούλα Κάρτα και τον Διαμαντή Γαβριηλίδη: «Η Γριά και το Γουρουνάκι», «Ο Παπουτσής και τα Ξωτικά», για μικρά παιδιά, με μουσική συνοδεία

10:30 – 11:00 Ανάγνωση Παραμυθιού από την Άριελ Κωνσταντινίδη: «Πώς να πιάσεις ένα Αστέρι» του Oliver Jeffers

11:00 – 12:00 Πειρατικό Κυνήγι Κρυμμένου Θησαυρού

12:00 – 13:00 Κέλτικη/Σκανδιναβική χορωδία Curfá

13:00 – 14:30 Παιδικά παιχνίδια ενσωματωμένα σε ένα μυθικό πλαίσιο από την ομάδα Tales of Ànnor

15:00 – 15:30 Κουαρτέτο Εγχόρδων ‘FourTe

15:30 – 16:00 Συγκρότημα κέλτικης μουσικής Iernis                                                               

16:00 – 16:30 Αφήγηση από τις Παραμυθοκόρες: «Το μυστικό της πριγκίπισσας», για μικρούς και μεγάλους

16:30 – 18:00 Fairy Parade: 1ος Διαγωνισμός Παραμυθένιου Πλάσματος

Τελετή Λήξης

18:00 Αφήγηση παραμυθιού χωρίς λόγια, με φωνητικούς αυτοσχεδιασμούς από την ερμηνεύτρια Σαβίνα Γιαννάτου

19:30 Χορωδιακή μουσική παράσταση από τη Fantasy Choir

20:15 Α cappella storytelling από τον Αρίσταρχο

21:15 Mαγευτικό χορευτικό show με led πέπλα από τους Vproject

 

Δημιουργική γωνιά - δραστηριότητες

Σάββατο 1 Ιουνίου 

11:00 – 14:00 Face painting από τη Face and Body Painting Greece

10:00 – 22:00 Παιχνίδια Ρόλων και Στρατηγικής από τον Ε.Σ.ΠΑΙ.ΡΟ.Σ.

10:00 – 13:00 / 17:00 – 19:00 Παιδικές χειροτεχνίες από το «The Craft Room by Agapi»

10:00 – 22:00  Θεματικό Δωμάτιο The MindTrapThe School of Wizards

 

Κυριακή 2 Ιουνίου

11:00 – 14:00  Face painting από τη Face and Body Painting Greece

11:00 – 13:00  Παραδοσιακή Τοξοβολία ‘Μπαλονομαχίες’ από την δράση των EN.Π.AN. "ΩΡΙΩΝ - 'Ελληνες Ιπποτοξότες"

10:00 – 22:00  Παιχνίδια Ρόλων και Στρατηγικής από τον Ε.Σ.ΠΑΙ.ΡΟ.Σ.

10:00 – 13:00  Παιδικές χειροτεχνίες από το «The Craft Room by Agapi»

10:00 – 22:00  Θεματικό Δωμάτιο The MindTrapThe School of Wizards